Když skleník tak ze skla, ale i z polykarbonátu


Představte si, že jste před nedávnem zdědili nebo zakoupili rodinný dům či rekreační nemovitost, jejíž součástí je i okrasná a užitková zahrada. Máte po obvodu parcely vysázený živý plot, zahrada je porostlá krátce střiženým trávníkem, v okrasné části budete sázet jehličnany, rododendrony a azalky či magnolii, ale prozatím nemáte představu, jakým způsobem budete koncipovat užitkovou plochu. Mohly byste tam vysadit jabloně, meruňky, rybíz, angrešt či kanadské borůvky, ale co by tam rozhodně nemělo chybět, je prostor pro pěstování zeleniny. Zelenina s láskou vypěstovaná a sklizená na vlastní zahradě vždy potěší nejvíc, ovšem ne všechny druhy můžete sázet přímo na záhon, například okurky, papriky a rajčata vám tu nevyrostou, protože potřebují více tepla, a k tomu je zapotřebí skleník.

skleník

Skleník i s montáží si můžete objednat u specializované firmy, která vyrábí skleníky jak ze skla, tak i z polykarbonátu. Základ konstrukce vždy tvoří kovový rám z pozinkovaného plechu, skleník obsahuje také vstupní vchod a výklopná okna pro zajištění dostatečného teplotního větrání a přísunu čerstvého vzduchu. Polykarbonátové skleníky jsou sice dražší, ale poskytují navíc dvě podstatné výhody. Za prvé je materiál odolnější vůči mechanickému poškození než sklo.

skleník z polykarbonátu

A za druhé polykarbonát je také výrazně lehčí. Skleníkovou konstrukci lze pokládat přímo na zem, ale výhodnější i praktičtější je vybudovat si k němu základový obvodový věnec z betonu, cihel či tvárnic anebo základovou desku. Umístění skleníku bývá na zahradách vždy tam, kam zasahují přímé sluneční paprsky, a kde také bude skleník chráněn před větrnými poryvy, které nejčastěji přichází od západu. Ve sklenících lze pěstovat nejen zeleninu, ale i některé druhy okrasných rostlin a dřevin, záleží vždy na vašich preferencích a možnostech. Ve skleníku se také vyplatí vyřešit zavlažovací systém, protože tam, kde je teplo, měl by být i dostatek vláhy, jinak vám tu nic neporoste.